Z6_PPGAHG800HSDC06OVKDQLQ5QQ2
Z7_PPGAHG800HSDC06OVKDQLQ5Q63

Националнен стратегически документ Цифрова трансформация

Дата на публикуване: 04.11.2022
Последна актуализация: 08.04.2024

 

Актуализиран националнен стратегически документ Цифрова трансформация 2024-2030

 

Актуализираният Национален стратегически документ „Цифрова трансформация на България за периода 2024 – 2030 г.“ и приложенията към него - Анализ на състоянието на цифровата трансформация и Национална пътна карта за цифрова трансформация до 2030 г. са приети с Решение на Министерския съвет № 264  от 4 април 2024 година.

 

Приетите документи са разработени в изпълнение на европейската политическа програмата „Цифрово десетилетие“ до 2030 г. и програмата за управление на Република България за периода юни 2023 г. – декември 2024 г. Националната пътна карта отразява стратегическата визия на страната ни за цифровата трансформация, определя равнището на националните цели и съдържа приоритетите на България за периода до 2030 година.  

 

Цифровата трансформация на България и политиките, дейности и мерките за осъществяване на този процес са пряко свързани с повишаването на специализацията в продукти и отрасли, характеризиращи се с по-висока технологична и научноизследователска интензивност, което ще позволи заемането на по-добри и попрестижни позиции на страната ни в глобалните класации. Програмата за цифровото десетилетие отрежда на съставния индекс за навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото DESI нова и важна роля за наблюдение на напредъка, постигнат от ЕС. В съответствие с Решението за създаване на програма „Цифрово десетилетие“ до 2030 г. DESI е интегриран в доклада за състоянието на Цифровото десетилетие и се използва за наблюдение на напредъка по отношение на цифровите цели. Цифровата трансформация е и в основата на повечето оси на развитие и приоритети, залегнали в Националната програма за развитие „България 2030“: образованието и уменията, науката и научната инфраструктура, интелигентната индустрия, кръговата и нисковъглеродна икономика, транспортната свързаност, цифровата свързаност и институционалната рамка.
 

 

Националнен стратегически документ Цифрова трансформация 2020-2030

 

Цифровият преход е процес, който се характеризира с масово внедряване и комбиниране на цифрови технологии във всички сфери на обществения и стопански живот.

 

Националният стратегически документ, „Цифрова трансформация на България за периода 2020-2030 г." е приет Решение на Министерския съвет №493 от 21 юли 2020 г. С него се определят визията и целите на политиката за цифрова трансформация на страната ни за следващото десетилетие, като обобщена политическа рамка, в която намират място Националната програма „Цифрова България 2025“, приоритетите на „Националната програма за развитие БЪЛГАРИЯ 2030“, както и редица други национални стратегически документи с технологична компонента, обхващащи периода до 2030 г. Взети са предвид и целите на Програмата на ООН до 2030 г. за устойчиво развитие и използването на новите технологии за тяхното постигане, както и стратегически документи на Европейската комисия „Европа, пригодна за цифровата ера“, „Изграждане на цифровото бъдеще на Европа“, „Нова индустриална стратегия за Европа“, и др.

 

В документа са описани 6 цели, които трябва да бъдат постигнати за този 10-годишен период:

  • Разгръщане на сигурна цифрова инфраструктура
  • Осигуряване на достъп до адекватни технологични знания и цифрови умения
  • Укрепване на капацитета за научни изследвания и иновации
  • Отключване потенциала на данните
  • Цифровизация в полза на кръгова нисковъглеродна икономика
  • Повишаване ефективността на държавното управление и качеството на публичните услуги

 

Общо 17 са областите на въздействие за периода до 2030 година, описани в стратегическия документ: Цифрова инфраструктура; Киберсигурност; Научни изследвания и иновации; Образование и обучение; Адаптиране на трудовия пазар; Цифрова икономика; Селско стопанство; Транспорт; Енергетика; Околна среда и климат; Здравеопазване; Финанси; Култура; Дезинформация и медийна грамотност; Териториално развитие; Цифрово управление и Сигурност и участие на гражданите в демократичния процес.

 

Развитието на цифровите технологии и навлизането им във всички сфери на икономическия и социален живот налага необходимостта от преосмисляне на подхода към оползотворяването на изключителния им потенциал за повишаването на конкурентоспособността на българската икономика, увеличаването на търсенето и предлагането и ефективността на публичните услуги и успешно справяне с основните социални предизвикателства в периода до 2030 г.

 

Пълният текст на Националния стратегически документ „Цифрова трансформация на България за периода 2020-2030 г.“ и на Решение на Министерския съвет №493 от 21 юли 2020 г. може да видите в прикачените файлове.